Британският премиер Тереза Мей заяви, че иска да продължи тесните икономически връзки с Франция въпреки вота за излизане на страната й от Европейския съюз, предаде Ройтерс.
"Тъй като Обединените кралство напуска ЕС ние ще трябва да определим как да поддържаме възможно най-тесните икономически отношения между нашите две страни", заяви Мей на съвместна пресконференция в Париж с френския президент Франсоа Оланд.
Двамата заявиха след преговори в Елисейския дворец, че френско-британското споразумение, уреждащо граничния режим между двете държави в района на Ламанша трябва да остане в сила и след излизането на Великобритания от ЕС, предаде ТАСС.
Париж е готов да даде на Лондон известно време за подготовка на преговорите за излизане на Великобритания от ЕС, но в интерес на всички страни е тази процедура да започне колкото е възможно по-скоро, заяви от своя страна Оланд. Той каза също, че Великобритания не може да има достъп до единния пазар, без да съблюдава четирите ключови свободи, сред които свободното движение на хора, предаде ДПА.
"Ако Великобритания иска да бъде част от единния пазар, това може да стане, но за целта трябва да се придържа към принципа за четирите свободи. Не може да има свободно движение на стоки, капитали и услуги, ако няма и свободно движение на хора", каза Оланд, цитиран от БТА.
Френският държавен глава допълни, че свободата на движение е най-важната точка от преговорите, на които ще се реши какви ще бъдат отношенията между ЕС и Великобритания, след като Лондон напусне блока на 28-те.
Мей обаче заяви, че резултатът от референдума от 23 юни говори именно за желанието на британците да се наложи контрол върху имиграцията на острова от страни от ЕС.
"Казвам ясно, че правителството ще изпълни обещанието си, дадено на британския народ. В същото време обаче искаме да постигнем справедливо споразумение за търговията със стоки и услуги. Мисля, че това е важно в икономически аспект не само за Обединеното кралство, но и за други страни в ЕС", заяви Мей.
Преди да отиде в Париж, британският премиер преговаря с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин. Мей бе избрана начело на правителството на мястото на Дейвид Камерън, който подаде оставка, след като не успя да убеди британците да гласуват за оставане в ЕС.
Оланд призова Великобритания да задвижи възможно най-скоро формалната процедура за излизане от блока по силата на член 50 на Лисабонския договор, но допълни, че разбира необходимостта на новото правителство в Лондон да си даде малко време, за да се подготви за преговорите. "Повтарям обаче, че е в общ интерес на Европа и на нашите две икономики това да стане колкото може по-бързо", каза Оланд.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Коментари Напиши коментар